CO's & XO's

Number, Dates of Command        Commanding Officers
1.)   07 Jan. 1984 - 18 Apr. 1986     Cmdr. Robert K. Peters
2.)   18 Apr. 1986 - 18 May  1988    Cmdr. Craig Welterlen
3.)   18 May  1988 - 31 Mar. 1990    Cmdr. Louis J. Giannotti
4.)   31 Mar. 1990 - 20 Mar. 1992     Cmdr. Robert M. Hartling
5.)   20 Mar. 1992 - 22 Dec. 1993    Cmdr. Robert F. Brado
6.)   22 Dec. 1993 - 01 Sep. 1995    Cmdr. Robert D. Reilly
7.)   01 Sep. 1995 - 21 Apr. 1997    Cmdr. William H. Millward
8.)   21 Apr. 1997 - 21 Oct. 1998    Cmdr. Kevin Morrissey
9.)   21 Oct. 1998 - 09 Jun. 2000    Cmdr. William Larsen
10.) 09 Jun. 2000 - 25 Feb. 2002    Cmdr. Warren E. Rhodes III
11.) 25 Feb. 2002 - 15 Sep. 2003    Cmdr. William C. McQuillen
12.) 15 Sep. 2003 - 20 May  2005    Cmdr. Herbert M. Hadley
13.) 20 May  2005 - 15 Dec. 2006    Cmdr. William D. Byrne
14.) 15 Dec. 2006 - 27 Jun. 2008    Cmdr. Everett S. Pratt
15.) 27 Jun. 2008 - 12 Dec. 2009    Cmdr. Michael P. Huck
16.) 12 Dec. 2009 - 05 Aug. 2011    Cmdr. John R. Schmidt
17.) 05 Aug. 2011 - 03 Jan. 2013    Cmdr. Bertram Cort Hodge
18.) 03 Jan. 2013 - 08 Sep. 2014    Cmdr. David E. Fowler